מאמרים

טור הנקרא ״יומן תרבות״ מפורסם מידי שבוע באתר News1 – מחלקה ראשונה ובו כותבת לאה טרן על אירועי תרבות, ספרות ואמנות. להלן מאמרים נבחרים מהאתר:

היכרות מיוחדת עם ״המקוללים״

"המקוללים" של חגי לוי היא סדרה מעניינת המשרטטת קווים מיוחדים לכל דמות בה, כשהמשותף לכל הדמויות הוא הכאב, הפצע ממנו נובעת היצירה * תערוכה חדשה לניב בורנשטיין * "תהילה" בתיאטרון החאן - סיפורו הנפלא של עגנון

24/01/2014​

סדרת "המקוללים" שהוקרנה לפני מספר ימים מעלה שאלות מעניינות בקשר לאמנות מול החיים האישיים. האין ברירה של האמן המוטרד, המטריד, הזועם, יוצא הדופן, איש הקצוות, אלא לחיות את אמנותו ויצירתו בטוטאליות מוחלטת, אין סופית, שקצה האחד קללה וקצה השני ברכה. כמו-כן ניכרת בסדרה עוד שאלה חשובה, בנושא האמת והבדיה.

ידוע לנו, כי העורך חגי לוי, ערך את הסדרה עריכה עדינה ומיוחדת במינה. כיוון שחגי לוי איש צעיר, שעזב את הדת, את הקיבוץ, את חבריו, והפך לצלם בשנות השמונים, השתמש בחומרים אותנטיים, כמו: קלטות, טקסטים, תמונות וכולי, ויחד עם זה לא פגש את הדמויות האמיתיות מעולם. הוא שחזר אותן בעזרת שחקנים, כדי לתת לסדרה אופי דוקומנטרי אותנטי.

חגיגה של מסכות

"המקוללים" של חגי לוי היא סדרה מעניינת המשרטטת קווים מיוחדים לכל דמות בה, כשהמשותף לכל הדמויות הוא הכאב, הפצע ממנו נובעת היצירה * תערוכה חדשה לניב בורנשטיין * "תהילה" בתיאטרון החאן - סיפורו הנפלא של עגנון

חילופי זהויות, אהבה אסורה, מזימות וקונספירציות בשלטון, ששיאם התנקשות פוליטית בעיצומו של נשף מסכות רב-משתתפים באופרה האהובה של ורדי, אשר תעלה בהפקה החדשה באופרה הישראלית בחודש זה, ינואר, בניצוחו של המאסטרו האיטלקי דניאל קלגרי ובבימויו של הבמאי הפולני מיכאל זנאיינצקי. יחד עם קלגרי ינצח על האופרה גם המנצח הישראלי איתן שמייסר. בהשתתפות מקהלת האופרה הישראלית, בניצוחו של איתן שמייסר ותזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון.

צוות זמרים ישראלי ובינלאומי משתתף בהפקה זו בראשותם של זמרי הטנור קאמן צ'אנב הבולגרי וכריסטיאן מונוסן הרומני בתפקיד המושל ריקרדו, אירה ברטמן ומירלה גרדינרו הישראליות בתפקיד אמליה, דליה שכטר (שזכתה לביקורות נלהבות בתפקידה ב"ינופה" באופרה הישראלית בתפקיד מגדת העתידות אולריקה ביחד עם סבטלנה סנדלר). הבריטון הרומני יונוץ פאסקו ביחד עם בעז דניאל הישראלי בתפקיד רנאטו, וזמרות הסופרן הישראליות הילה פחימה ושירי הרשקוביץ בתפקיד המשרת אוסקר. כן משתתפים בהפקה ולדימיר בראון ונח בריגר כצמד היריבים הפוליטיים של הדוכס החותרים להרגו, ועודד רייך בתפקיד סילבנו.

יומן הצגות

תיאטרון הספרייה של בית צבי העלה בראשית מחזה קטן וסימפטי בשם: "מוטב מאוחר"

שבוע חורפי קר וגשום ומכת חום של תיאטרון משובח. תיאטרון הספרייה של בית צבי העלה בראשית השבוע מחזה קטן וסימפטי בשם: "מוטב מאוחר". המחזה מאת לארי גלברט.
במילה "קטן", אני מכוונת למשתתפים מועטים, ארבעה במספר בלבד, לאולם אינטימי, ע"ש אהוד מנור, וגם את ערכיותה של ההצגה, מהותה ורעיונותיה.

נורה, [רבקה מיכאלי], הנשואה פעם שנייה לבעלה ליאו [אלכס אנסקי], מחליטה להביא לביתם המשותף את בעלה הראשון, ג'וליאן,[אלברט כהן], שמשתחרר מבית חולים לתקופת החלמתו. היא עושה זאת בעזרת בילי בנם המשותף, ולמורת רוחו של בעלה ליאו, שבעצם גזל אותה ממנו.
הבעל הנוכחי הוא כותב מוזיקה ידוע, שבלחצים גדולים מצד אשתו נורה מוכן להסדר קצר, שלא יעלה על שבועיים.
בינתיים תקופת ההחלמה נמשכת חודשים ארוכים, היחסים בין שני הבעלים והאישה יוצאים מכלל שליטה. ובמהלכן נפתחים חשבונות ישנים וכואבים. מוטחות האשמות בין שלושתם שהיו חבויים במשך זמן רב.
הסיטואציות הן קומיות ברובן, ונראה שהקהל מכיר חלק מהן על בשרו.

האופרה הישראלית מארחת

תיאטרון האופרטה הממלכתי של בודפשט שב לישראל לראשונה עם ההפקה המלאה של האופרטה "נסיכת הצ'רדש" מאת אמריך קלמן

אחרי שני ביקורים בלתי נשכחים באופרה הישראלית בשנת 2007 ו-2009 וקבלת פנים חמה מצד הקהל הישראלי חוזר תיאטרון האופרטה הממלכתי של בודפשט לאופרה הישראלית והפעם לראשונה בהפקה מלאה של האופרטה "נסיכת הצ'רדש" מאת המלחין ההונגרי קלמן.

ההופעות יתקיימו בתאריכים: 12.12.13-21.12.13 בבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה בת"א בהפקת ענק ססגונית זו משתתפים 150 איש: זמרים, רקדנים, מוסיקאים ומקהלה- אליהם תצטרף תזמורת סימפונט רעננה שתלווה בלהקה צוענית.
תיאטרון האופרטה הממלכתי של בודפשט הוא בית היוצר המרכזי באירופה להפקות מז'אנר האופרטה שבודפשט היא מולדתו. התיאטרון נוסד בשנת 1923 ועם פתיחתו החלה "תקופת הזהב" של אמנות זו בבודפשט.

חנוכה ונס

תופעות טבע הן דבר הכרחי, נס הוא לא הכרחי * כל דבר בעולם אינו הכרחי, אפילו אנחנו בלתי הכרחיים * זוהי בעצם הגדרתו של נס, הוא לא הכרחי

אלברט איינשטיין אמר פעם יש שתי דרכים להתבונן בעולם: או שלא רואים שום נס או שהכול נס. יהודים רואים הכול כנס. גם דויד בן-גוריון אמר מי שלא מאמין בניסים באי" הוא לא ריאליסט.
תופעות טבע הן דבר הכרחי. נס הוא לא הכרחי. כל דבר בעולם אינו הכרחי, אפילו אנחנו בלתי הכרחיים. זוהי בעצם הגדרתו של נס. הוא לא הכרחי.
היוונים לא ראו שום דבר כנס. אצלם נס הוא משהו אבסורדי. בשבילם היה רק מה שהגיוני לוגי ורציונאלי יכול להיות אמיתי. ניסים אינם לוגיים ולכן אינם אפשריים. הכלי המאפשר להבין את העולם הוא המחשבה הרציונאלית. כלומר המחשבה האוניברסאלית הפתוחה לוויכוח ודורשת הנמקה ביחס לכול דבר. הבנת העולם היא ידיעה מדעית.

שחקנית מרוקאית דווקא

במרבית "ערב הראיונות" בו ראיין דליק ווליניץ את חנה אזולאי-הספרי, דובר על היותה מרוקאית, על מצב המרוקאים, על הקיפוח, העקירה מתרבותם ומשפתם וכולי. הקורבנות הזאת מאוסה בעיניי * וגם: הצגה חדשה בתיאטרון החאן

פיתי ב"ערב הראיונות" (של "מיצג"), בו דליק ווליניץ מראיין את השחקנית חנה אזולאי-הספרי, על חייה והדרך שעשתה כשחקנית. חנה – שחקנית טובה, יודעת את מלאכת הבמה, אישה תוססת, יוצרת, יצירתית ופעילה. בהחלט שווה ראיון עיתונאי או כתבת ענק או כל דרך אחרת לפרסם את היצירות שלה. דליק – איש מקסים, מצוין כמראיין בטלוויזיה, על הבמה הוא חיוור, משעמם ומשועמם, חסר אנרגיה.

הערב מתחיל באיזה רעיון (טיפשי) של חנה… כאילו היא מאחרת להגיע לבמה והמנחה "מושך זמן" מיותר, מעורר אי-נוחות, לא לעניין. בסיום הערב חנה אמרה שהיא ביימה את הקטע… נורא.

״סיפור הפרברים״ - באופרה הישראלית

המחזה האהוב בכל הזמנים - "סיפור הפרברים" - באופרה הישראלית * סרטו של המותג הקולנועי היוצא מן הכלל וודי אלן "יסמין הכחולה" * סדרת מפגשים עם אמנים מובילים על דרכם האמנותית במוזאון תל אביב לאמנות

"סיפור הפרברים" – יצירת המופת של לאונרד ברנשטיין וסטיבן זונדהיים על פי ההפקה הקלאסית המקורית מברודווי והבימוי והכוריאוגרפיה המקוריים של ג'רום רובינס.
האופרה הישראלית תעלה במסגרת העונה הנוכחית את ההפקה האמריקנית של המחזמר האמריקני "סיפור הפרברים" – יצירה שהפכה לאבן דרך בעולם מחזות הזמר ומאז לא יורדת מהבמה. הפקה זו חוזרת לאופרה לאחר שהועלתה בה בשנת 2009 לרגל 50 שנה לבכורה העולמית בברודוויי וזכתה להצלחה בינלאומית ענקית בלונדון, בפריס, בברלין ובערים נוספות בעולם.

יומן תרבות (21)

מוזיאון העיצוב בחולון מתכבד בתערוכת הכובעים המיוחדת של המעצב האגדי סטיבן ג'ונס * תסריט הסרט "דיאנה" רדוד ובו קלישאות לרוב; לא מעניין בעליל * המיצב 'קִפסול' של אילנה סלמה אורתר במוזיאון ת"א הוא ארכיון חי המורכב ממיכלי זיכרון עתידיים הגונזים, 'מְקפסלים', עבודות על נייר שנוצרו לאורך השנים

במוזיאון העיצוב בחולון בחר מעצב הכובעים האגדי, הבריטי, סטיבן ג'ונס, עשרים כובעים מיוחדים במינם מתקופות שונות בקריירה שלו, להציגם בתערוכה מיוחדת במינה. הכובעים חולקים תכונות פיסוליות עם המבנה בו הם מוצגים. המבנה האייקוני של רון ארד, בו גם התקיימה לאחרונה תערוכה משלו בשם "רוורס".
ג'ונס מתכתב עם המבנה העיצובי המיוחד בעזרת כובעיו, הבלתי שגרתיים, בעקרונות של פיסול, ארכיטקטורה, עיצוב ואמנות. לדבריו, הוא עוסק בחלק היפה של הגוף, בראש, ומתאים לו כובעים מדהימים.
ג'ונס, יליד 1957, מעצב כובעים מוביל וחשוב במאות ה-20 וה-21. אין כמעט אישיות בריטית חשובה שג'ונס לא שיתף פעולה עימה – כריסטיאן דיור, פול גוטייה, ג'ון גליאנו, מרק ג'ייקובס ובתי אופנה מפורסמים בעולם האופנה.
דבר ידוע הוא, כי אופנה ואמנות הולכים בד-בבד, לכן לכבוד הוא לנו, שאמן כמו סטיבן ג'ונס הגיע לישראל, לכבוד שבוע האופנה שהתקיים במוזיאון העיצוב בחולון, מוזיאון שקיבל מקום מכובד וחשוב בין מוזיאוני עיצוב חשובים בעולם.